30th Screen Actors Guild Award Nominations LIVE!

Film

Best Male Actor In A Leading Role

  • Bradley Cooper – Maestro
  • Colman Domingo – Rustin
  • Paul Giamatti – The Holdovers
  • Cillian Murphy – Oppenheimer
  • Jeffrey Wright – American Fiction

Best Female Actor In A Leading Role

  • Annette Bening – Nyad
  • Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
  • Carey Mulligan – Maestro
  • Margot Robbie – Barbie
  • Emma Stone – Poor Things

Best Male Actor In A Supporting Role

  • Sterling K. Brown – American Fiction
  • Willem Dafoe – Poor Things
  • Robert De Niro – Killers of the Flower Moon
  • Robert Downey Jr. – Oppenheimer
  • Ryan Gosling – Barbie

Best Female Actor In A Supporting Role

  • Emily Blunt – Oppenheimer
  • Danielle Brooks – The Color Purple
  • Penelope Cruz – Ferrari
  • Jodie Foster – Nyad
  • Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

Best Ensemble

  • American Fiction
  • Barbie
  • The Color Purple
  • Killers of the Flower Moon
  • Oppenheimer

Best Stunt Ensemble

  • Barbie
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny
  • John Wick: Chapter 4
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

TV

Best Male Actor In A Limited Series/TV Movie

  • Matt Bomer – Fellow Travelers
  • Jon Hamm – Fargo
  • David Oyelowo – Lawman: Bass Reeves
  • Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie
  • Steven Yeun – Beef

Best Female Actor In A Limited Series/TV Movie

  • Uzo Adubo – Painkiller
  • Kathryn Hahn – Tiny Beautiful Things
  • Brie Larson – Lessons in Chemistry
  • Bel Powley – A Small Light
  • Ali Wong – Beef

Best Male Actor In A Drama Series

  • Brian Cox – Succession
  • Billy Crudup – The Morning Show
  • Kieran Culkin – Succession
  • Matthew Macfadyen – Succession
  • Pedro Pascal – The Last of Us

Best Female Actor In A Drama Series

  • Jennifer Aniston – The Morning Show
  • Elizabeth Debicki – The Crown
  • Bella Ramsay – The Last of Us
  • Kerri Russell – The Diplomat
  • Sarah Snook – Succession

Best Male Actor In A Comedy Series

  • Brett Goldstein – Ted Lasso
  • Bill Hader – Barry
  • Ebon Moss-Bachrach – The Bear
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso
  • Jeremy Allen White – The Bear

Best Female Actor In A Comedy Series

  • Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel
  • Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel
  • Quinta Brunson – Abbott Elementary
  • Ayo Edebiri – The Bear
  • Hannah Waddingham – Ted Lasso

Best Ensemble In A Drama Series

  • The Crown
  • The Gilded Age
  • The Last of Us
  • The Morning Show
  • Succession

Best Ensemble In A Comedy Series

  • Abbott Elementary
  • Barry
  • The Bear
  • Only Murders In the Building
  • Ted Lasso

Best Stunt Ensemble In A Television Series

  • Ahsoka
  • Barry
  • Beef
  • The Last of Us
  • The Mandalorian

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *