26th Critics Choice Awards LIVE!

Tonight , critics from all over the country have selected their picks for the best movies and television in the business. It’s hard not to see this as their attempt to predict the upcoming awards races, and it seems likely that NomadlandThe Crown, and Schitt’s Creek are bound to dominate. But nevertheless, this is still one of the most fun shows in the business, and can offer some insight into the way groupthink ends up voting. So who knows? It could be a year like Spotlight, where the critics get it right, a year like La La Land/Once Upon A Time…In Hollywood, where they try to predict the Oscars and fall on their face, or it could be a year like Roma, where they vote from the heart and get screwed over.

You can follow along with the winners below, which I’m (sort of) announcing in real time. Turns out the show started at 7 and not at 8…oops. Anyway, my predictions are marked with a *, and I’m staying honest, so don’t worry about me cheating (as of post, I am 3/4, though). Winners are marked in bold.

Film 

Best Picture

  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Minari
  • News of the World
  • Nomadland  *
  • One Night In Miami
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best Actor in a Leading Role

  • Ben Affleck – The Way Back
  • Riz Ahmed – Sound of Metal
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom  *
  • Tom Hanks – News of the World
  • Anthony Hopkins – The Father
  • Delroy Lindo – Da 5 Bloods
  • Gary Oldman – Mank
  • Steven Yeun – Minari

Best Actress in a Leading Role

  • Andra Day – The United States vs. Billie Holiday
  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Frances McDormand – Nomadland
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman   *
  • Zendaya – Malcolm and Marie

Best Actor in a Supporting Role

  • Chadwick Boseman – Da 5 Bloods
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah  *
  • Bill Murray – On The Rocks
  • Leslie Odom Jr. – One Night In Miami…
  • Paul Raci – Sound of Metal

Best Actress in a Supporting Role

  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm   *
  • Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman – The Father
  • Amanda Seyfried – Mank
  • Youn Yuh-Jung – Minari

Best Director

  • Lee Isaac Chung – Minari
  • David Fincher – Mank
  • Emerald Fennell – Promising Young Woman
  • Regina King – One Night In Miami…
  • Spike Lee – Da 5 Bloods
  • Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao – Nomadland    *

Best Young Actor/Actress

  • Ryder Allen – Palmer
  • Ibrahima Gueye – The Life Ahead
  • Alan Kim – Minari
  • Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
  • Caoilinn Springall – The Midnight Sky
  • Helena Zengel – News of the World *

Best Original Screenplay

  • Mank
  • Minari
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Promising Young Woman  *
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

  • The Father
  • First Cow
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • News of the World
  • Nomadland  *
  • One Night In Miami…

Best Ensemble

  • Da 5 Bloods
  • Judas and the Black Messiah
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Minari    *
  • One Night In Miami…
  • The Trial of the Chicago 7

Best Comedy Film

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Forty-Year-Old Version
  • The King of Staten Island
  • On The Rocks
  • Palm Springs   *
  • The Prom 

Best Foreign Language Feature

  • Another Round
  • Collective
  • La Llorona
  • The Life Ahead
  • Minari    *
  • Two of Us

Best Cinematography

  • Da 5 Bloods
  • First Cow
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Nomadland   *
  • Tenet

Best Production Design

  • Emma.
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank    *
  • News of the World
  • The Personal History of David Copperfield
  • Tenet

Best Costume Design

  • Emma.
  • Ma Rainey’s Black Bottom   *
  • Mank
  • Mulan
  • The Personal History of David Copperfield
  • Promising Young Woman 

Best Editing

  • The Father
  • Mank
  • Nomadland
  • Sound of Metal
  • Tenet
  • The Trial of the Chicago 7   *

Best Hair and Makeup

  • Emma.
  • Hillbilly Elegy   *
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • Promising Young Woman
  • The United States vs. Billie Holiday

Best Original Score

  • Mank
  • The Midnight Sky
  • Minari
  • News of the World
  • Soul    *
  • Tenet

Best Original Song

  • “Everybody Cries” – The Outpost
  • “Fight For You” – Judas and the Black Messiah
  • “Husavik” – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga  *
  • “Io sí (Seen)” – The Life Ahead
  • “Speak Now” – One Night In Miami…
  • “Tigress & Tweed” – The United States vs. Billie Holiday 

Best Visual Effects

  • Greyhound
  • The Invisible Man
  • Mank
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • Tenet   *
  • Wonder Woman 1984

Television 

Best Comedy Series

  • Better Things
  • The Flight Attendant
  • Mom
  • PEN15
  • Ramy
  • Schitt’s Creek   *
  • Ted Lasso
  • What We Do In The Shadows

Best Drama Series

  • Better Call Saul
  • The Crown   *
  • The Good Fight
  • Lovecraft Country
  • The Mandalorian
  • Ozark
  • Perry Mason
  • This Is Us 

Best TV Movie

  • Bad Education
  • Between the World and Me
  • The Clark Sisters: First Ladies of Gospel
  • Hamilton   *
  • Sylvie’s Love
  • What The Constitution Means To Me

Best Limited Series

  • I May Destroy You
  • Mrs. America
  • Normal People
  • The Plot Against America
  • The Queen’s Gambit   *
  • Small Axe
  • The Undoing
  • Unorthodox

Best Actor in a Comedy Series

  • Hank Azaria – Brockmire
  • Matt Berry – What We Do In The Shadows
  • Nicholas Hoult – The Great
  • Eugene Levy – Schitt’s Creek
  • Jason Sudeikis – Ted Lasso    *
  • Ramy Youssef – Ramy

Best Actress in a Comedy Series

  • Pamela Adlon – Better Things
  • Christina Applgate – Dead To Me
  • Kaley Cuoco – The Flight Attendant
  • Natasia Demetriou – What We Do In The Shadows
  • Catherine O’Hara – Schitt’s Creek   *
  • Issa Rae – Insecure

Best Supporting Actor in a Comedy Series

  • William Fichtner – Mom
  • Harvey Guillén – What We Do In The Shadows
  • Daniel Levy – Schitt’s Creek   *
  • Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist
  • Mark Proksch – What We Do In The Shadows
  • Andrew Rannells – Black Monday

Best Supporting Actress in a Comedy Series

  • Lecy Goranson – The Conners
  • Rita Moreno – One Day At A Time
  • Annie Murphy – Schitt’s Creek   *
  • Ashley Park – Emily In Paris
  • Jaime Pressly – Mom
  • Hannah Waddingham – Ted Lasso

Best Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman – Ozark
  • Sterling K. Brown – This Is Us
  • Jonathan Majors – Lovecraft Country
  • Josh O’Connor – The Crown   *
  • Bob Odenkirk – Better Call Saul
  • Matthew Rhys – Perry Mason 

Best Actress in a Drama Series

  • Christine Baranski – The Good Fight
  • Olivia Colman – The Crown
  • Emma Corrin – The Crown   *
  • Claire Danes – Homeland
  • Laura Linney – Ozark
  • Jurnee Smollett – Lovecraft Country

Best Supporting Actor in a Drama Series

  • Jonathan Banks – Better Call Saul  *
  • Justin Hartley – This Is Us
  • John Lithgow – Perry Mason
  • Tobias Menzies – The Crown
  • Tom Pelphrey – Ozark
  • Michael K. Williams – Lovecraft Country

Best Supporting Actress in a Drama Series

  • Gillian Anderson – The Crown  *
  • Cynthia Erivo – The Outsider
  • Julia Garner – Ozark
  • Janet McTeer – Ozark
  • Wunmi Mosaku – Lovecraft Country
  • Rhea Seehorn – Better Call Saul

Best Actor in a Miniseries/TV Movie

  • John Boyega – Small Axe   *
  • Hugh Grant – The Undoing
  • Paul Mescal – Normal People
  • Chris Rock – Fargo
  • Mark Ruffalo – I Know This Much Is True
  • Morgan Spector – The Plot Against America

Best Actress in a Miniseries/TV Movie

  • Cate Blanchett – Mrs. America
  • Michaela Coel – I May Destroy You
  • Daisy Edgar-Jones – Normal People
  • Shira Haas – Unorthodox
  • Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit   *
  • Tessa Thompson – Sylvie’s Love 

Best Supporting Actor in a Miniseries/TV Movie

  • Daveed Diggs – The Good Lord Bird
  • Joshua Caleb Johnson – The Good Lord Bird
  • Dylan McDermott – Hollywood
  • Donald Sutherland – The Undoing
  • Glynn Turman – Fargo  *
  • John Turturro – The Plot Against America

Best Supporting Actress in a Miniseries/TV Movie

  • Uzo Aduba – Mrs. America   *
  • Betsy Brandt – Soulmates
  • Marielle Heller – The Queen’s Gambit
  • Margo Martindale – Mrs. America
  • Winona Ryder – The Plot Against America
  • Tracey Ullman – Mrs. America

Best Talk Show

  • Desus and Mero *
  • Full Frontal With Samantha Bee
  • The Kelly Clarkson Show
  • Late Night with Seth Meyers
  • The Late Show with Stephen Colbert
  • Red Table Talk

Best Comedy Special

  • Fortune Feimster: Sweet & Salty
  • Hannah Gadsby: Douglas   *
  • Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill (TIE)
  • Marc Maron: End Times Fun
  • Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (TIE)
  • Patton Oswalt: I Love Everything

Best Short Form Series

  • The Andy Cohen Diaries
  • Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler
  • Mapleworth Murders   *
  • Nikki Fre$h
  • Reno 911!
  • Tooning Out The News

 

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *